SSD disky a jejich optimalizace

Autor: Servic-PC <pc.it@tiscali.cz>, Téma: Hardware, Zdroj: http://vasservispc.cz, Vydáno dne: 09. 12. 2009

SSD Flashové disky jsou rychlé a jejich výhodou je, že nejsou mechanického charakteru. Nevýhodou těchto disků může být, že operační systém, který na disku "běží", nemusí být správně nastaven.
 


SSD disky ukládají data na takzvané buňky, které označujeme jako Single Level Cells (SLC) nebo Multi Level Cells (MLC). Buňky SLC jsou schopny pracovat se dvěma typy napětí a dokáží uložit 1 bit. Buňky u disků MLC uloží 2 bity, protože pracují s čtyřmi typy napětí. Rozdíl mezi nimi je vlastně takový, že SLC disky uloží přibližně 100 000 záznamových cyklů a MLC "jen" 10 000 záznamových cyklů. Pokud použijeme Windows XP v klasické instalaci, rapidně se sníží životnost disku, která může trvat jen pár měsíců. Pro práci s SSD disky je nejlépe vybavena Windows 7, která při instalaci dokáží rozpoznat tento disk a vypnout tak nástroje, které by jinak byli instalovány v případě magnetického disku.
 
Při instalaci Windows XP na počítač s diskem SSD je nejdříve zapotřebí tento disk naformátovat v prostředí Windows Vista, protože ta umí při formátování "nastavit" správné zarovnání oddílu. Tím splníme jeden z bodů pro optimální provoz SSD disku v prostředí Windows Vista a XP. Aby nám disk vydržel pod těmito systémy co nejdéle a byl dostatečně rychlý je zapotřebí provést další změny. Po instalaci systému je zapotřebí vypnout plánování defragmentace disku a tuto službu již nepoužívat (docházelo by ke zbytečným opakovaným zápisům na disk). Prefetching službu vypneme taktéž, je to ukládání často používaných programů operačním systémem, které jsou pak rychleji nahrány do operační paměti, a pro deaktivaci navštívíme registr:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\MemoryManagement\PrefetchParameters] a hodnotu DWORD u položky EnablePrefetcher ("EnablePrefetcher"=dword:00000000) nastavíme na 0. U Windows Vista vypneme Superfetch a to tak, že navštívíme registr - [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters] a hodnotu DWORD u položky EnableSuperfetch ("EnableSuperfetch"=dword:00000000) a EnablePrefetcher ("EnablePrefetcher"=dword:00000000) nastavíme na 0. Uvedené služby z důvodu rychlosti SSD disku nejsou zapotřebí. Další deaktivací může být např. obnova systému, vypnutí swap souboru (jen při velké kapacitě operační paměti 4GB a více) a jiné změny týkající se systému. Životnost SSD disku mohou snížit nástroje, jako jsou programy pro defragmentaci, aplikace pro mazání dat (způsob jak se bezpečně zbavit dat z SSD disku je jen jeho naformátování), programy na zálohování dat, testování hardware (programy, které často zapisují data) apod. Pokud zakoupíte notebook či počítač s předinstalovaným OS Windows XP či Vista, bude tento systém pravděpodobně již optimalizován.

Máte-li Netbook, který jste dostali jako dárek od Mountfieldu typicky Acer Aspire ONE, který jste přeinstalovali, a je pomalý, může se Vám hodit program FlashFire, který stáhnete zde. Instalace je velmi jednoduchá a bude vyžadovat  restart netbooku. Tento prográmek výrazně urychlí chod starších SSD disků o velkosti 12, 16 Gb a pod. FlashFire v podstatě vytvoří CASH pro SSD disk. Výše popsaný postup proveďte i v případě použití zmíněného programu. U Windows 7 není potřeba tento program instalovat!

Veškeré postupy zde uvedené mohou poškodit Váš počítač, pokud budete podle postupů zde uvedených provádět změny ve vašem systému, činíte tak na vlastní nebezpečí. I bez optimalizace je SSD disk rychlý!