Šifrování složek a souborů

Autor: Servic-PC <pc.it@tiscali.cz>, Téma: Software, Zdroj: http://vasservispc.cz, Vydáno dne: 13. 11. 2010

Šifrování souborů či složek není nic složitého. K tomuto účelu slouží nepřeberné množství programů. Tento článek Vám ukáže, jak zašifrovat soubor či složku pomocí programu Cryptext, který je velmi jednoduchý na ovládání a je zdarma. Pokud zvolíte silné heslo, stane se Vaše složka či soubor neprolomitelný! Program Cryptext si můžete, stáhnou zde. Soubor je v archivu ZIP, který "rozbalte" a spusťte cryptext.exe.

Klikněte na setup.
Viz obr. 1, spuštění instalace.


Klikněte na Yes.
Viz obr. 2, odsouhlasení licenčních podmínek.

 
klikněte na OK.
Viz obr. 3, instalace je dokončena.

 
Označte složku či soubor, který hodláte zašifrovat, stiskněte pravé tlačítko myši a z kontextového menu vyberte Encrypt.
Viz obr. 4, šifrování a dešifrování souborů a při prvním spuštění nastavení hesla.

 
Vyplňte heslo new password a opakování hesla repeat new password a potvrďte OK. Viz obr. 5.
Pokud nevíte jaké heslo zvolit, můžete si zde stáhnout program hesluj.exe, který Vám pohodlně podle Vašich požadavků vygeneruje silné heslo. Před generováním hesla doporučujeme nastavení, které je na tomto obrázku.

 
Viz obr. 5, vyplnění hesla a jeho potvrzení.
 
Instalace včetně nastavení je hotova a již můžete pohodlně šifrovat své složky či soubory. Označte složku či soubor, který hodláte zašifrovat, stiskněte pravé tlačítko myši a z kontextového menu vyberte položku Encrypt podle - viz obr. 4.  Zadejte heslo - viz obr. 6, které jste zvolili při první instalaci a konfiguraci programu. Potvrďte tlačítkem OK.

Viz obr. 6, šifrování či dešifrování souboru nebo složky.

 
Pokud potřebujete soubor či složku rozšifrovat postupujete stejně jako při šifrování, jenom vyberete položku Decrypt.
Šifrování souborů nebo celých složek, které obsahují citlivé informace nebo fotografie je velmi důležité! Berte v úvahu např. to, že musíte počítač poskytnou jako celek do opravy, kde si zadáte požadavek zálohování dat a můžete klidně spát, protože se k nim nikdo nedostane. Data se totiž zálohují šifrovaná a po převzetí z opravy jen nainstalujete program Cryptext, zvolíte své heslo a je hotovo. Nezapomeňte však na to, že čím složitější a delší heslo zvolíte, jsou Vaše data silněji chráněna.

Chcete-li změnit heslo není nic lehčího než potvrdit tlačítko Change Password a heslo změnit.
Viz obr. 7, změna hesla.

 
Instalaci programu a jeho následné používaní podle tohoto článku provádíte na vlastní nebezpečí!

Pro operační systém: Win 2000/Win 98/Win Me/Win 95/Win NT 4.0/Win XP/