Propojovací kabely

Autor: Servic-PC <pc.it@tiscali.cz>, Téma: Hardware, Zdroj: http://vasservispc.cz, Vydáno dne: 19. 03. 2011

Kabely SCART a Kompozitní
Využívá se k propojení televizorů a videorekordérů. Může být i propojen s TV kartou, pokud na vstupu máte připojen speciální převodní kabel, který umožní připojení Kompozitního kabelu. 
Maximální délka kabelu SCART je 5m a Kompozitního kabelu je 10m.
 

     

 


 
Kabel D-SubVyužívá se k přenosu analogového videa jako jsou monitory a projektory. Na jedné straně může být DVI konektor.
Maximální délka kabelu D-Sub je 11m. 


Kabel DVIVyužívá se k přenosu digitálního videa jako jsou monitory a projektory. Na jedné straně může být D-Sub konektor.
Maximální délka kabelu DVI je 15m.   

Kabel HDMI
Využívá se k digitálnímu přenosu videa a audiosignálu. Např. propojení hi-fi zařízení či monitoru a grafické karty.
Maximální délka kabelu je 15m.
 
 

Kabel Firewirw IEEE.1394
Využívá se k připojení vysokorychlostních zařízení jako videokamer či externích pevných disků. Rychlost přenosu je 400MB/s u IEEE.1394a a až 800MB/s u IEEE.1394b.
Maximální délka kabelu je 4,5m.
 
   

Kabel USB
Využívá se k připojení periferií k počítači, jako jsou tiskárny, externí pevné disky apod. Záleží na kabelu a délce, kdy doporučená délka je 3m, ale např. při připojení některých USB Flash disků na prodlužovacím kabelu USB, který má délku 5m, nebude Flash fungovat. Naproti připojení web kamery na USB kabelu, který bude postupně prodlužován do délky 5m, může tato kamera bez problémů fungovat. V současné době je již USB3, které je kompatibilní s předchozím rozhraním a jeho přenosová rychlost je až 5 Gb/s. Verze 1,1 maximálně na 12Mb/s a verze 2 na 480 Mb/s.
Maximální délka kabelu je 5m.
 
       

Kabel SATA
Využívá se k připojení pevných disků či optických mechnik uvnitř počítače. Kabely nejsou stíněné a proto je jejich použití omezeno na kratší vzdálenost.
Maximální délka kabelu je 1m.
 
   

Kabel RJ45
Využívá se k síťovému připojení mezi počítači, pc-router apod. Stupeň kvality kabelů je různý. U těch levnější je délka doporučována do 5m, ale pokud chceme kvalitu, zvolíme kabel s označením Cat-5e a nebo Cat-7, který je příliš tuhý a nepoddajný.
Maximální délka kabelu je 100m.
 
 

Kabel eSATA
Využívá se k připojení zařízení k počítači jako např. externích pevných disků.
Maximální délka kabelu je 2m.
 
 

Kabel (S/P-DIF, optical) Digital audio
Využívá se k připojení digitálního audiozařízení, jako jsou hi-fi.
Maximální délka kabelu je 20m.