Google, jak najít vše co potřebujeme

Autor: Servic-PC <pc.it@tiscali.cz>, Téma: Internet, Zdroj: http://vasservispc.cz, Vydáno dne: 14. 04. 2012

Vyhledávací nástroj od Googlu je především znám svou schopností a přesností najít přesně to, co hledáme. Pro mnohé přesto tento vyhledávač představuje "průměr" mezi ostatními vyhledávači. Lze tedy říct, že vyhledávací schopnost Googlu je srovnatelně "průměrná" s ostatními vyhledávači? Nebo jsou vyhledávací schopnosti Googlu mnohem výkonnější než u všech ostatních vyhledávačů? Otázka spíš zní, umíme s vyhledávačem Google správně pracovat? Některé české portály používají k vyhledávání ve fulltextu právě schopnosti vyhledávače Google, což hovoří samo za sebe! Některé soubory nebo informace, které byly ať už omylem či jiným způsoben umístěny na internet, lze za jistých okolností vyhledat prostřednictvím vyhledávačem Google.  Zadáme-li do vyhledávače frázi např. "servis počítačů mělník", "instalatérské práce mělník" apod., vyhledají se informace o firmách těchto profesí, které působí na Mělnicku, ale co se stane, když použijeme některé "operátory"? A právě pomocí těchto zvláštních "operátorů", které je možné použít prostřednictvím vyhledávače Google, můžeme skutečně odhalit soubory, data či jiné informace, které neměly být nikdy zveřejněny. Jestli tomu tak skutečně je, posuďte a vyzkoušejte sami!Jak hledat konkrétní stránky?

Chceme-li najít stránky, které se úzce týkají např. vojenské techniky, zadáme do vyhledávacího pole allintitle:"vojenská technika". Tímto postupem získáme přehled všech stránek, které mají ve svém titulku název vojenská technika.

 
V případě, že použijeme tento „operátor“ allintitle:"vojenská technika" –tank zobrazí se nám stránky, které obsahují vojenskou techniku, ale jejich obsah vylučuje slovo tank.
 
 
Další možností využití „operátora“ allintitle může být allintitle:"index of" "avi". Tímto zadáním do vyhledávacího pole získáme přehled všech stránek, které ve svém názvu obsahují slovo avi. V operátoru se nachází „index of“, který navíc zajistí, že se zobrazí výpis souborů ze vzdálené složky.
 
 
Filetype je další "operátor", který umožní vyhledání souborů s libovolnou příponou. Tak např. zadáním filetype:pdf, najdeme veškeré soubory, které mají příponu pdf. Tímto „operátorem“ filetype:pdf "vojenská technika" vyhledáme soubory s příponou pdf, které se týkají vojenské techniky.
  
 
Na výbornou Vám také pomůže “operátor“ filetype, chceme-li např. vyhledat sešity xlsx nebo xls, které obsahují adresy uživatelů freemailu seznam.cz nebo atlas.cz apod., zadáme do vyhledávacího pole následující "operátor" filetype:xlsx "atlas.cz" nebo filetype:xlsx "seznam.cz".

 
Chceme-li např. zjistit adresy všech serverů, které jsou provozovány na systému Unix, použijeme „operátor“ intitle:"index of" "unix at".
Soubor wcx_ftp.ini v sobě skrývá jak uživatelská jména, tak hesla k ftp účtům, který je primárně určen pro program Total Cammander. "Operátorem" filetype:ini wcx_ftp.ini  ve vyhledávacím poli vyhledáte veškeré soubory typu wcx_ftp.ini.

 
„Operátor“ filetype:db najde veškeré soubory s příponou db, která je příponou databáze.

 
„Operátor“ link: news.google.cz omezí zobrazení stránek je na ty, které odkazují na news.google.cz.

 
„Operátor“ site: news.google.cz fotbal (fotball) vyhledá stránky, které obsahují slovo prezident, ale které se nacházejí na serveru news.google.cz


Myslíte, že Google je průměrný vyhledávač mezi ostatními vyhledávači?
 
Zadáním tohoto textu 13 inches in cm do vyhledávacího pole, získáme převod palců na cm...