Zaprášený notebook a počítač

Autor: Servic-PC <pc.it@tiscali.cz>, Téma: Hardware, Zdroj: http://vasservispc.cz, Vydáno dne: 18. 06. 2013

Po nějaké době používání notebooku, ale i stolního počítače, dojde k jeho zanesení prachem. Především je nutné zdůraznit, že největším problémem je „zanešení“ chladiče a větráku. Takovým typickým příznakem, může být např. „zatuhnutí“ či samovolné vypnutí notebooku nebo počítače. U notebooku je čistění z důvodu montáže a demontáže mnohem složitější, než u stolního počítače, ale v žádném případě to není nemožné. V případě, že se projeví jedna z výše uvedených, nebo jiných závad, je čas to řešit. Některé notebooky, které se dlouhodobě přehřívaly i po výměně teplovodní pasty, pečlivého vyčištění a výměnou těsnících „pásek“ stále dosahovaly vysokých teplot a diagnostika odhalila poškozený procesor.



Taková oprava již není levná a pak skutečně stojí za zvážení, jestli notebook opravit, nebo vzhledem k současným cenám koupit nový. Ve většině případů, kdy zákazníci řešili problém celkem rychle, vyčištění pomohlo a notebook byl v pořádku. Při čištění je velmi důležité provést kompletní demontáž chladiče, nanesení nové a kvalitní teplovodní pasty a výměnu těsnících pásek. Po sestavení provádíme vždy diagnostiku hardware s měřením teploty.

Sami podle obrázku posuďte, jak se asi přehříval notebook, u kterého se prach „zapekl“ do spodní části klávesnice. Ve fotogalerii je ukázka dvou notebooků a jednoho stolního počítače, kdy prach již způsoboval vypnutí či „zamrznutí“. I přesto v jakém byly stavu, vyčistění pomohlo a diagnostika neprokázala závadu.